Má hypotéka smysl? Adekvátní řešení v rámci vlastního bydlení!

Hypotéka je chápána jako efektivní řešení, jak rychle a reálně bydlet ve vlastním. Někdo však mnoho let setrvává a žije v podnájmu. Někomu se může tato alternativa jevit jako vhodná, jiný naopak potřebuje odhodlání učinit krok a rozhodnout se pro vlastní bydlení za pomoci hypotéky.

 dům běhěm stavby

Výhody nájemného a hypotéky

 

Vše je ideální si sepsat. Veškeré klady a zápory. Když to vidíte černé na bílém, je to vždy účelnější. Nutno podotknout, že v rámci průzkumu čím dál méně Čechů bydlí v nájmu. Zájem a preference hypotéky je častější volbou.

 

Jaké výhody jsou v případě bydlení v nájmu? Pro mnohé může být prioritou nízký náklad, neboť většinou se jedná jen o složení a zaplacení dvou či tří nájmů předem. Pronájem je levnější variantou než splácení hypotéky. Eliminace zodpovědnosti ohledně provádění oprav a údržby, stejně tak zodpovědnosti vůči nemovitosti. Pronájem je flexibilnější formou, neboť se můžete snadněji odstěhovat.

 

Naproti tomu hypotéka má mnoho výhod taktéž. Zásadní je vlastnictví nemovitosti. Jedná se o hodnotnou věc. Bydlíte ve vlastním, tudíž záruka jistoty. Nejste ničím omezováni v rámci vlastního bydlení ohledně zařízení či přizpůsobení se požadavkům nájemce. V rámci pravidelného splácení se vám navyšuje bonita. A hlavně máte svoje vlastní bydlení.

 

Variabilní hypotéka

 

Můžete se setkat i s termíny Plovoucí nebo Floatová hypotéka. Jedná se o druh hypotéky, jenž se neřídí standardní fixí úrokové sazby. Už z názvu vyplývá, že sazba je velmi pohyblivou složkou. Je třeba počítat s tím, že každá splátka bude finančně odlišná. Výhodné je uzavřít tento druh hypotéky v případě očekávání poklesu úrokových sazeb.

 

Bankovní hypotéka

 

V případě žádosti o bankovní hypotéku je třeba počítat s tím, že si prověří velmi důkladně bonitu každého žadatele a veškeré detaily týkající se k zástavní nemovitosti. Což obnáší doložení mnoha potřebných dokumentů, listin, vyplnění formulářů apod.

 nový velký dům

V rámci schválení je pak reálné jednorázové čerpání hypotéky, tj. například při zakoupení bytu. Stejně tak druhou a častější variantou je čerpání postupně. Čerpání je takřka ve všech případech bezhotovostně a to jako úhrada na účet prodávajícího nebo způsobem platby na faktury za pořízení materiálu a za poskytnuté služby.

 

Mezi pozitivní stránky náleží u hypoték možnost využití stavebního spoření a možnost i odečtení zaplacených úroků z daní. Negativní stránkou mohou být poměrně vysoké bankovní poplatky a možnost čerpání úvěru až od určité finanční částky. V případě neschválení žádosti o bankovní hypotéku se nabízí i další alternativy, díky kterým máte peníze zcela na dosah https://www.prodir-cz.cz/diky-financim-je-vzdy-vse-jednodussi/

Má hypotéka smysl? Adekvátní řešení v rámci vlastního bydlení!
5 (100%)1