Kdy je správný čas na výměnu okapů: Jak postupovat?

Pokud jsou okapy již v takovém stavu, že je nelze opravit pouze nátěrem, neváhejte vyměnit celý systém. Nejlepší je sáhnout po materiálech, které nerezaví a mají dlouhou životnost. Nabídka je široká. Liší se cenou, způsobem údržby a životností. Nejrozšířenější je klasika v podobě pozinkovaných žlabů a svodů. Aby dlouho vydržely, je třeba je natřít barvou.
voda z okapu
První nátěr naneste až po roce, kdy povrch pozinkovaného plechu zoxiduje. Při pravidelné údržbě vydrží okapy z pozinkovaného plechu přibližně dvacet let. Někteří výrobci plechy při výrobě vypalují nebo potahují plastem. Korozi se vyhýbá hliníkový plech, okapy z něj vydrží čtyřicet let a ošetřené práškovou vypalovanou barvou až sedmdesát let. Při výměně okapů vybírejte bezúdržbové systémy, které nepodléhají korozi, a tudíž nevyžadují natírání. Vyrábějí se v různých barvách, a tak je můžete dobře sladit se střechou a s fasádou, jsou však dražší než pozinkované. Stejnou životnost mají i měděné okapy bez úpravy a jakékoliv údržby. Měď na vzduchu časem mění barvu a vytváří si vlastní ochrannou vrstvu. Starost nebudete mít ani stitanzinkem. Okapy z něj jsou barevně stálé a nenáročné na montáž.
štíty střech
Ochrana před mrazem: Proti zimnímu zamrzání vody ve žlabech a ve svodech nejlépe fungují topné kabely. Doporučený výkon pro topné kabely je 40 W na jeden metr. Kabely se pomocí speciálních prvků přichytávají ve žlabu i ve svodu. Na vás záleží, zda budete kabel zapínat ručně, nebo to necháte na automatickém regulátoru s vlhkostním a teplotním čidlem, což znamená vyšší vstupní investici.
Ta však kompenzuje provozní náklady, neboť regulátor uvádí systém do chodu, jen pokud poklesne teplota na stanovenou hodnotu a současně při přítomnosti vody v jakémkoliv skupenství. Pokud se vlhkost ze žlabu a svodu odstraní, systém se automaticky vypne. Nezapomeňte také chránit žlaby před náporem sesouvajícího sněhu, nejlépe sněhovými zábranami.

3.5
02